مقالات مرتبط با فلز

سازه های فلزی خرپا

سازه های فلزی خرپا
سازه های فلزی خرپا

سازه فلزی خرپا

فلزات مواد طبیعی هستند که به طور وسیع در پوسته زمین تشکیل می شوند آنها اکثرا درخشان و براق بوده و به صورت کانی فلزی یافت می شوند فلزات در اشکال های مختلف در صنایع متعدد بسیار پر کاربرد می باشند از جمله مهم ترین ویژگی های آنها , استحکام , قابل بازیافت بودن , مقرون به صرفه بودن و…. است پر استفاده ترین سازه های ساخته شده از فلزات و مورد استفاده در ساخت و ساز ها , سازه فلزی خرپا است اشکال خرپاها شبیه مثلث بوده و از اتصال اجزای باریک و بلند طراحی می شوند اعضای خرپا می تواند نیروهای کششی و فشاری را تحمل می نماید تکنو هاستیل تولید کننده حفاظ نرده های استیل با بهترین طرح های جدید حفاظ نرده استیل ، استیل و شیشه ، استیل و چوب و استیل و سنگ در خدمت شماست . همراه ما باشید  در ادامه با  :

 • مهم ترین کاربرد خرپا
 • رایجترین نوع سازه فلزی خرپا
 • اهمیت استفاده از خرپای فلزی
 • اتصالات خرپا چیست ؟

طرح های جدید راه پله استیل

مهم ترین کاربرد خرپا

سازه فلزی خرپا در ساخت و ساز های مختلف بسیار پر استفاده بوده و در قسمت های مختلف بسیار مورد استفاده قرار میگیرند از جمله مهم ترین وظیفه این سازه کنترل تنش و توضیع یکنواخت ساختمان است و از  مهم ترین کاربرد آن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • مورد استفاده در سقف ساختمان یک طبقه صنعتی
 • ساخت سقف های بلند و مرتفع
 • سقف ساختمان های چند طبقه
 • تبرهای بلند افقی در ساختمان های صنعتی
 • پوشاندن سقف ها با دهانه زیاد
 • استفاده در ساخت پل ها
 • بعضی از ماشین های سنگین مانند جرثقیل ها
تولید و نصب حفاظ استیل پنجره

رایج ترین نوع سازه فلزی خرپا

خرپای فلزی ساده :

از انواع سازه فلزی خرپا می توان به نوع ساده این سازه اشاره نمود در این مدل با هر بار اضافه کردن وزن دو عضو جدید یک گروه ایجاد می شود خرپاهای فلزی اکثرا مورد استفاده در ساختمان های قدیمی بوده و امروزه کمتر کاربرد دارند .

خرپای فلزی فضایی :

از دیگر خرپاهای فلزی می توان به نوع فضایی این محصول که به نوبه خود جالب می باشد اشاره نمود طراحی این مدل به شکل شبکه ای بوده و از مستحکم ترین سازه های خرپایی محسوب می شود از این مدل به دلیل مقاومت بالا و عدم نیاز به ستون در کارخانه ها , سوله ها و…. استفاده می شود .

خرپاهای فلزی مرکب :

نوعی دیگر از خرپاهای فلزی که از اتصال تعداد زیادی خرپاهای ساده به وجود می آید خرپاهای مرکب است که در مقایسه با دو نوع قبلی مقاومت بالاتری را به همراه دارد این نوع با توجه به مدل معماری ساختمان انتخاب می شود .

اهمیت استفاده از خرپاهای فلزی

آنچه موجب محبوبیت و انتخاب سازه فلزی خرپا شده است هزینه ساخت کم و مقرون به صرفه بودن ؛ مناسب ساختمان های مرتفع ؛ حمل و نقل آسان در مقایسه با سازه های بتنی ؛ نگهداری و استحکام بخشیدن به سازه در مقابل زلزله ؛ نیاز به کمترین فضا برای بنای ساختمان ؛ قابلیت سفارش در اندازه های مختلف بوده همچنین در ابعاد دهانه آن محدودیتی وجود ندارد .

اتصالات خرپا چیست ؟

اتصالات خرپاهای فلزی عبارت است از پیچ و مهره و یا پرچ همچنین این سازه توسط جوش به یکدیگر اتصال می یابد این اتصال ها یا به صورت مستقیم و گاهی به کمک ورق اتصال صورت می پذیرد بنابراین نه تنها حالت اتصال مفصلی در انتهای اعضا نیست بلکه پیوند انها به هم و به ورق اتصال از گیرداری قابل ملاحظه نیز برخوردار می باشد .

کاربرد لوله استیل نازک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *