مقالات مرتبط با فلز

سازه های فلزی خرپا

سازه های فلزی خرپا
سازه های فلزی خرپا

سازه فلزی خرپا

فلزات مواد طبیعی هستند که به طور وسیع در پوسته زمین تشکیل می شوند آنها اکثرا درخشان و براق بوده و به صورت کانی فلزی یافت می شوند فلزات در اشکال های مختلف در صنایع متعدد بسیار پر کاربرد می باشند از جمله مهم ترین ویژگی های آنها , استحکام , قابل بازیافت بودن , مقرون به صرفه بودن و…. است پر استفاده ترین سازه های ساخته شده از فلزات و مورد استفاده در ساخت و ساز ها , سازه فلزی خرپا است اشکال خرپاها شبیه مثلث بوده و از اتصال اجزای باریک و بلند طراحی می شوند اعضای خرپا می تواند نیروهای کششی و فشاری را تحمل می نماید تکنو هاستیل تولید کننده حفاظ نرده های استیل با بهترین طرح های جدید حفاظ نرده استیل ، استیل و شیشه ، استیل و چوب و استیل و سنگ در خدمت شماست . همراه ما باشید  در ادامه با  :

 • مهم ترین کاربرد خرپا
 • رایجترین نوع سازه فلزی خرپا
 • اهمیت استفاده از خرپای فلزی
 • اتصالات خرپا چیست ؟

طرح های جدید راه پله استیل

مهم ترین کاربرد خرپا

سازه فلزی خرپا در ساخت و ساز های مختلف بسیار پر استفاده بوده و در قسمت های مختلف بسیار مورد استفاده قرار میگیرند از جمله مهم ترین وظیفه این سازه کنترل تنش و توضیع یکنواخت ساختمان است و از  مهم ترین کاربرد آن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • مورد استفاده در سقف ساختمان یک طبقه صنعتی
 • ساخت سقف های بلند و مرتفع
 • سقف ساختمان های چند طبقه
 • تبرهای بلند افقی در ساختمان های صنعتی
 • پوشاندن سقف ها با دهانه زیاد
 • استفاده در ساخت پل ها
 • بعضی از ماشین های سنگین مانند جرثقیل ها
تولید و نصب حفاظ استیل پنجره

رایج ترین نوع سازه فلزی خرپا

خرپای فلزی ساده :

از انواع سازه فلزی خرپا می توان به نوع ساده این سازه اشاره نمود در این مدل با هر بار اضافه کردن وزن دو عضو جدید یک گروه ایجاد می شود خرپاهای فلزی اکثرا مورد استفاده در ساختمان های قدیمی بوده و امروزه کمتر کاربرد دارند .

خرپای فلزی فضایی :

از دیگر خرپاهای فلزی می توان به نوع فضایی این محصول که به نوبه خود جالب می باشد اشاره نمود طراحی این مدل به شکل شبکه ای بوده و از مستحکم ترین سازه های خرپایی محسوب می شود از این مدل به دلیل مقاومت بالا و عدم نیاز به ستون در کارخانه ها , سوله ها و…. استفاده می شود .

خرپاهای فلزی مرکب :

نوعی دیگر از خرپاهای فلزی که از اتصال تعداد زیادی خرپاهای ساده به وجود می آید خرپاهای مرکب است که در مقایسه با دو نوع قبلی مقاومت بالاتری را به همراه دارد این نوع با توجه به مدل معماری ساختمان انتخاب می شود .

اهمیت استفاده از خرپاهای فلزی

آنچه موجب محبوبیت و انتخاب سازه فلزی خرپا شده است هزینه ساخت کم و مقرون به صرفه بودن ؛ مناسب ساختمان های مرتفع ؛ حمل و نقل آسان در مقایسه با سازه های بتنی ؛ نگهداری و استحکام بخشیدن به سازه در مقابل زلزله ؛ نیاز به کمترین فضا برای بنای ساختمان ؛ قابلیت سفارش در اندازه های مختلف بوده همچنین در ابعاد دهانه آن محدودیتی وجود ندارد .

اتصالات خرپا چیست ؟

اتصالات خرپاهای فلزی عبارت است از پیچ و مهره و یا پرچ همچنین این سازه توسط جوش به یکدیگر اتصال می یابد این اتصال ها یا به صورت مستقیم و گاهی به کمک ورق اتصال صورت می پذیرد بنابراین نه تنها حالت اتصال مفصلی در انتهای اعضا نیست بلکه پیوند انها به هم و به ورق اتصال از گیرداری قابل ملاحظه نیز برخوردار می باشد .

کاربرد لوله استیل نازک

سازه های فلزی خرپا

به سازه های مثلثی شکل که در ساخت و ساز مختلف کاربرد دارند خرپا گفته می شود خرپاها انواع مختلفی دارند که مهمترین آنها خرپاهای مسطح  و ساده و فضایی است که هر یک قابلیت مخصوص خود را دارند اما مهندسین و معماران با توجه به مصالع ساختمانی فقط یک نوع از خرپاها را استفاده می کنند تمامی اعضای فلزی خرپا به طور حساب شده ای به هم متصل شده اند که در تمامی سازه های فلزی شاهد این سازه هستیم آنها کمک می کنند که بار کمتری روی ساختمان باشد طراحی آنها به شکلی است که این سازه به به صورت کششی  و فشاری هستند و از مقاومت ترین آنها خرپای مثلثی است اشکال مثلثی همیشه استقامت خوبی در برابر اعمل فشارها داشته است .

سازه فلزی خرپاهای فضایی

امروزه سازه های خرپایی را در ساخت سوله ها ، انبارهای بزرگ ، باشگاه های ورزشی و نظیر آنها به کار می روند یکی از انواع سازه ها از نوع فضایی است طراحی این خرپا به شکل شبکه ای است و استحکام بالایی دارند به همین دلیل در ساخت ساختمان هایی مانند نمایشگاه ها ، سوله ها و کارخانه ها که فضایی بزرگ هستند کاربرده می شوند این نوع سازه مقرون به صرفه تراز دیگر سازه ها هستند و هم سبکتر خواهند بود و از محبوبیت زیادی در بین کارفرمایان برخوردار است زیرا برای طراحی آنها نیاز به نصب ستون ندارند و فضایی باز و بدون دست و پاگیر ایجاد خواهند کرد جنس این نوع خرپا معمولا از آهن ، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم است معمولا در ساخت سازه های خرپایی به صورت یک لایه استفاده می کنند اما برای استحکام  و مقاومت بالاتر سازه سازه های دولایه ای مقاومت بیشتری دارند .

سازه های فلزی خرپایی ترکیبی

سازه های فلزی خرپایی مرکب از به هم پیوستن دو یا چند فلز امرزه بیشترین استفاده را از این سازه دارند چرا که مقاومت و استحکام بالایی در مقایسه با دیگر خرپاها دارند .

سازه فلزی خرپایی ساده

خرپایی ساده با عنوان مثلث بنیادی خرپا هم شناخته می شوند آنها طراحی ساده ترین نسبت به دیگر خرپاها دارند و در ساختمان های قدیمی کاربرد دارند  در طراحی آنها با هر اضافه کردن هر بار دو عضو جدید می توانند یک گروه سازه ای تشکیل دهند اگرچه این طراحی قدیمی بوده و دیگر کارایی چندانی ندارند و سازه های خرپایی فضایی و ترکیبی جایگزین مناسبی برای آنها خواهد بود اما باز هم بسیاری از طراحان ساختمان به علت ویژگی های بالا و مقرون به صرفه بودن طرفداران زیادی دارند .

ویژگی های سازه خرپایی فلزی

همان طور که اشاره کردیم بیشترین علت این ساخت و سازه ها قیمت مقرون به صرفه  در آنها است از طرفی طراحان و مهندسان سعی بر زیباسازی و مدرن بودن شهر هستند و با استفاده از این سازه ها ساختمان مورد نیاز را با هزینه پایین تری می سازند استفاده از سازه خرپایی در ساختمان های بزرگ مانند مجموعه های ورزشی ، استادیوم ها و… می تواند جابجایی را تسهیل بخشیده و سقف سازه را در ارتفاع بالاتری نسبت به بتنی اجرا کرد از دیگر ویژگی های آنها مقاومت در برابر زلزله و بادهای شدید است .

نمونه کارها نرده شیشه ای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *