مقالات مرتبط با فلز

خاصیت مغناطیسی فولاد

خاصیت مغناطیسی فولاد
خاصیت مغناطیسی فولاد

خاصیت مغناطیسی فولاد

فولاد های زنگ نزن عموما در دودسته بگیر و نگیر تقسیم می شوند عموما استنلس استیلی که توانایی کشش آهنربا را داشته باشد بگیر و عکس آن اگر نتواند آهن ربا را به خود جذب کند نگیر می گویند از جمله فولادهای زنگ نزن نگیر فولادهای سری 300 مانند 304 و 316 هستند اما فولادهای زنگ نزن بگیر استیل های سری 400 هستند در انتخاب مناسب استنلس استیل باید به خاصیت مغناطیسی فولاد , کاربرد و میزان گرید استیل توجه نمود فلزات خواص مغناطیسی متفاوتی دارند که برای تشخیص بگیر یا نگیربودن آنها به راحتی و به کمک یه آهنربا و با نزدیک کردن به آن می توان تشخیص داد که خاصیت مغناطیسی و یا غیر دارند .

  • فولاد زنگ نزن چیست ؟
  • فولاد زنگ نزن بگیر و نگیر
  • چه موادی خاصیت مغناطیسی دارند ؟
  • خواص و کاربرد فولاد زنگ نزن

قیمت لوله استیل 304 و 316

فولاد زنگ نزن چیست ؟

فولاد زنگ نزن , فولاد ضد زنگ و یا استنلس استیل آلیاژی از فولاد می باشد که از عناصری چون , آهن , نیکل و کروم حد اقل 10.5 % تشکیل شده است این فولاد به دلیل عناصر موجود از جمله کروم موجود در آن که به صورت یک لایه بر روی قطعه تشکیل شده اند مقاومت بالا در برابر خوردگی و همچنین از استحکام فوق العاده ای برخوردار می باشد .

فولاد های زنگ نزن بگیر و نگیر

فولادهای زنگ نزن بگیر

فولادهای ضد زنگ بگیر در سری استیل 400 قرار دارند  که شامل فولادهای زنگ نزن فریتیک با گرید 409 , 430 و 439 هستند , همچنین فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی در گرید 410 , 420 و 440 از جمله فولادهای زنگ نزن بگیر بوده و خاصیت مغناطیسی فولاد را دارا می باشند.

فولاد های زنگ نزن نگیر

فولاد های زنگ نزن نگیر از جمله فولاد های سری 300 می باشند مانند سری 304 و 316 و به دلیل وجود کروم درآنها خاصیت نگیر را دارا می باشند از روش های دیگر تشخیص استنلس استیل از کربن استیل این است که آهنربا را جذب خود نکند این قطعی است که فولاد زنگ نزن است اما در صورت چسبیدن آهن ربا به آن بازهم دلیل بر دلالت بر  تشخیص فولاد زنگ نزن از فولاد کربن دار نمی باشد پس همانطور که اشاره شد انتخاب یک استنلس استیل مناسب به گرید استیل , سطح استیل , کاربری  و خاصیت مغناطیسی فولاد باید توجه نمود .

چه موادی خاصیت مغناطیسی دارند ؟

مواد هایی که با اعمال میدان مغناطیسی مغناطیسی میشوند به طور کل مواد مغناطیسی نام دارند و به چند دسته تقسیم می شوند .

  • فرومغناطیس
  • آنتی فرومغناطیس
  • فری مغناطیس
  • دیا مغناطیس
  • پارا مغناطیس

خواص و کاربرد فولاد زنگ نزن

فولاد های زنگ نزن آستنیتی

این نوع در مخازن ذخیره مواد غذایی , بهداشتی و بیمارستانی استفاده شده و در ساخت قاشق و چنگال و لوازم آشپزخانه کاربرد دارند .

فولاد های زنگ نزن آهنی

فولادهای موجود در این سری در ساخت تجهیزات خانگی و مقاومت بالایی  به خوردگی داشته و در محیط های دریایی نیز کاربرد دارد .

فولادهای مارتنزیتی

از سری فولادهای مارتنزیتی در ساخت تجهیزات آشپزخانه و لوازم جراحی استفاده می شود .

فولادهای زنگ نزن دوبلکس

معروفترین گرید این نوع 4462/1 یا AISI  318LN که با ترکیب که با ترکیب شیمیایی کربن , کروم , نیکل و مولیبدن مورد استفاده در ساخت تجهیزات کارخانجات کاغذ و شیمیایی و تجهیزات روی آب دریا کاربرد دارد .

نمونه کارهای راه پله استیل استنلس

موفق و پیروز باشید

گروه تولیدی تکنو استیل

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *