مقالات مرتبط با فلز

استیل و آهنربا

نرده استیل
نرده استیل

استیل و آهنربا

فلزی که بر پایه آهن و حدود 2% کربن دارد فولاد نام دارد فولادها به دو دسته آلیاژی و کربنی دسته بندی می شوند میزان وجود حدودا 11 درصد کروم باعث تشکیل لایه ای بر روی استیل می شود که باعث عدم برخورد رطوبت و اکسیژن با آن شده و در نتیجه از خوردگی فلز جلوگیری کرده و مقاومت و استحکام فلز را نیز بالا می برد در برخی دیگر وجود عناصری چون نیکل و مولیبدن باعث افزایش خاصیت ضد زنگ بودن آن می شود از این ورق استیل در ساخت وساز , صنعت , کالای برقی و….استفاده می شود برای تشخیص اصل بودن استیل از راه های متنوعی استفاده می شود که یکی از این روش ها استفاده از آهنربا می باشد با نزدیک کردن آهنربا به فلز و ربایش استیل و آهنربا توسط یکدیگر اصل بودن استیل ثابت می شود . همراه ما باشید با تولید راه پله های غیر مغناطیس 304 و 316

  • آیا استیل و آهنربا همدیگر را می ربایند ؟
  • راه های تشخیص استیل
  • آیا استیل بگیر زنگ می زند ؟
  • استیل ضد زنگ 10/18

تولید راه پله های استنلس استیل

آیا استیل و اهنربا همدیگر را میربایند ؟

در جواب کشش استیل و آهنربا توسط یکدیگر که استیل هایی با گرید 300 به دلیل وجود نیکل در آنها آهنربا را جذب نمی کنند و به استیل نگیر شناخته می شوند اما فولادهای سری 400 دارای نیکل نبوده و به دلیل وجود کروم در آنها جذب آهنربا می شوند .

راه های تشخیص استیل

درجه بندی فولاد

فولادها بر اساس ساختار کریستالی به چهار دسته فریتیک , آستنیتی , مارتنزیتی و دوبلکس طبقه بندی می شوند یکی از روش های تشخیص استیل دسته بندی ان می باشد برای فولادها درجه بندی عددی وجود دارد که با توجه به میزان عناصر ترکیب در آن , خصوصیات و کاربردهای آن درجه بندی می شوند از پر استفاده ترین آلیاژ ها شماره های سری 200 , 300 , 400 , 600 و 2000 است . فولادهای سری 400 از نوع بگیر هستند .

استفاده از آهنربا

اگر در اصل بودن فلز استیل شک دارید می توانید از آهنربا استفاده کنید اگر استیل و آهنربا همدیگر را جذب نکردند آلیاژ استیل نبوده و احتمالا فلز دیگری است .

استفاده از اسید هیدرولیک

برای تشخیص استنلس استیل راه دیگری نیز وجود دارد و آن هم استفاده از چند قطره اسید هیدرولیک است چند قطره از این محلول را روی قطعه مورد نظر بریزید و نیم ساعت به آن زمان دهید و پس از مشاهده اگر شاهد تغییر رنگ روی آن بودید قطعه استنلس استیل است .

آیا استیل بگیر زنگ می زند ؟

همانطور که گفته شد استیل از پایه آهن و درصدی از عناصر دیگر چون کروم تشکیل شده آلیاژ کروم مانند عایقی بر روی سطوح قطعات فلز چسبیده و مانع از برخورد عوامل خورنده مانند مواد شیمیایی , رطوبت و اکسیژن به آن می شود هرچه میزان کروم موجود در فلز بیشتر باشد به استحکام و مقاومت آن افزایش و از زنگ زدن و خورندگی آن جلوگیری می کند .

استیل ضد زنگ10/18

ترکیبات شیمیایی استیل 1018 عنصر اصلی آن بر پایه فلز آهن است و حاوی عناصر دیگری چون , کربن , منگنز , فسفر و سولفور می باشد این نوع از جوش پذیری بالایی برخوردار بوده همچنین محصولی یکدست و سخت که بهترین قطعات فولادی برای قطعات کربورایز شده به شمار می آیند از استیل 1018 در موارد متعددی استفاده می شود .

  • استفاده از آن در فرآیند خمش , خراش دادن و چرخش
  • استفاده برای اتصالات صفحات پایه ها و جداکننده ها
  • به دلیل سختی بالا کاربرد در قطعات ماشین آلات , پیچ های مخصوص , قلاب ها, گل میخ و…

موفق و پیروز باشید

گروه تولیدی تکنو استیل

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *