مقالات مرتبط با فلز

آبکاری استیل چیست

آبکاری استیل
آبکاری استیل

آبکاری استیل چیست ؟

استیل نوعی فولاد , که در آلیاژ تشکیل دهنده آن درصد نیکل و کروم از بقیه بیشتر است و اگر اندازه کروم آن بیشتر از5/10 درصد باشد به آن استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ می گویند که در برابر خوردگی و فرسایش مقاوم است و در برابر رطوبت زنگ نمی زند البته زنگ نزدن آن به شرایطی بستگی دارد از جمله قرار نگرفتن در مناطق آلوده , و آب و هوای دریا می تواند در آن تاثیر مخرب داشته باشد و باعث فرسایش شود معمولا استیل در محیط های مختلف بدون پوشش است , اما گاهی هم ممکن است به پوشش نیاز داشته باشد برای آبکاری استیل از روش های مختلفی استفاده می شود در ادامه توضیحات بیشتری را نسبت به آبکاری استیل ارائه می دهیم . اگر میخواهید بدانید آبکاری استیل چیست با ما همراه

 • روش آبکاری استیل
 • پاکسازی فلز استیل قبل از آبکاری
 • در آبکاری ازچه فلزاتی استفاده می شود ؟
تولید نرده استیل 3خط ، 5 خط و 7 خط

روش آبکاری استیل

آبکاری اکترولیتی

از رایج ترین روش های آبکاری فلز استیل آبکاری الکترولیتی می باشد در این روش از جریان الکتریکی کمک گرفته می شود لایه ای نازک بر سطح استیل قرار گرفته و فلز ابکاری را باید به اند مدار الکتریکی وصل کرد و همچنین لایه زیرین را نیز با الکترود بار منفی اتصال داد تا سطح رو و زیرین استیل در محلول مخصوص آبکاری قرار بگیرند  از عوامل موثر در آبکاری الکتریکی ترکیب شیمیایی محلول , میزان جریان برق و مدت زمان تنظیم آبکاری می باشد . . در روش آبکاری الکترولیتی که متداول ترین روش آبکاری استیل می باشد از یک جریان الکتریکی استفاده می شود که باعث می شود لایه ای نازک بر روی لایه استیل قرار گیرد فلز آبکاری را با باید به آند مدار الکتریکی متصل شود و همچنین عکس آن یعنی لایه زیرین را به الکترود به بار منفی اتصال داد در این صورت فلز آبکاری و زیرین در محلول مخصوص الکتریکی قرار می دهند و عواملی مانند ترکیب شیمیایی محلول , میزان جریان برق , و مدت زمان در تنظیم آبکاری موثر هستند .

آبکاری الکترولس

در آبکاری الکترلس به جای قرار دادن در محلول الکتریکی از ابکاری شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد که باعث پوشش دادن سطح زیرین با نیکل شود از رایج ترین روش های آبکاری الکترولس ابکاری نیکل می باشد د راین عمل ابتدا  محلولی از نمک , نیکل هیپوفسفیت و مواد شیمیایی دیگر تهیه و فلز را داخل این محلول قرار می دهند تا نیکل  به  سطح  فلزنفوذ کند . در آبکاری الکترولس و یا اتوکالیستی , به جای جریان الکتریکی از آبکاری شیمیایی استفاده می شود این عمل باعث پوشش دادن نیکل بر روی فلز زیرین می باشد از معمول ترین آبکاری الکترولس آبکاری نیکل می باشد برای این کار فلز را داخل محلولی از نمک , نیکل , هیپوفسفیت و دیگر مواد شیمیایی قرار داده این محلول باعث می شود تا بدون جریان الکتریکی نیکل به سطح آن نفوذ کند .

پاکسازی فلزاستیل قبل از آبکاری

قبل از انجام عملیات آبکاری فلز استیل سطح این فلز را پاکسازی می کنند روش های تمیز کردن عبارتند از , سمباده کاری , چربی زدایی , پرداخت , خشک کردن , عملیات پاسازی قبل از انجام آبکاری می باشند .

در آبکاری از چه فلزاتی استفاده می شود ؟

در عملیات آبکاری و روکش کردن استیل از عناصری چون , طلا , نقره , روی , مس , پلادیوم , قلع استفاده می شود عملیات آبکاری ممکن است از یک یا ترکیب چند فلز انجام گیرد .

پاکسازی فلز استیل قبل از ابکاری

برای آبکاری سطح فلز استیل در ابتدا باید آن را از هر گونه الاینده پاکسازی کرد زیرا سطح در مرحله اول به بستری فعال و پاکیزه نیازمند است زیرا هر گونه آلودگی و کثیفی مانع چسبندگی پوشش ابکاری بر سطح می شود و گوچکترین زنگ زدگی می تواند در قسمتهای ابکاری لکه های سفید , سیاه , حفره و زبری ایجاد کند روش های پاکسازی سطح شامل , سمباده کاری , چربی زدایی , پرداخت و خشک کردن می شود .

آبکاری لوله آهنی

در آبکاری لوله اهنی (لوله آبکاری سرد ) از ورق روغنی تهیه شده و با نیکل و کروم آبکاری انجام می پذیرد از این نوع لوله برای تهیه و تولید وسایل آشپزخانه و لوازم دکوری استفاده می شود لوله های آبکاری شده پس از عملیات دارای سطحی صاف و اینه ای هستند .

آبکاری روی

فلز روی چهارمین فلز پر مصرف در جهان می باشد و به صورت آبکاری روی یا ورق گاوانیزه بسیار پر مصرف در صنعت خودروسازی می باشد در گالوانیزه کردن یک لایه نازک روی  مانند سدی در برابر خوردگی به وجود می آید و به عنوان سدی محافظ بر روی ان برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و زنگ زدگی عمل می کند .

پله استیل

نرده استیل استنلس یا آبکاری

گاها برخی تولید کنندگان یا بهتر است بگوییم افرادی سودجو برای فریب خریداران اقدام به تبلیغ تولید نرده استیل استنلس دارند اما در واقعیت لوله هایی با روکش آبکاری شده استیل به مشتری تحویل میدهند . در این بین کلی سود به دلیل استفاده از لوله های فولادی ارزان نصیب تولید کننده میشود . سوالی که مشتریان در این راستا از ما میپرسند این است که چگونه فرق حفاظ استیل استنلس با حفاظ آبکاری شده را بدانیم ؟ این موضوع البته در خصوص هر گونه سازه استیل دیگری نیز صدق میکند که چند راه ساده برای تشخیص آن وجود دارد

 • لوله یا سازه استیل آبکاری شده سطح برقا دارند اما براقیت یکسان نیست
 • یا در نظر گرفتنبراقیت موجدار آن بدانید که جنس لوله استنلس استیل نیست
 • از طرفی میتوانید به راحتی با یک جسم تیز روی لوله یا سازه را بتراشید تا متوجه شوید
 • اگر سطح کار یکپارچه بود پس استنلس استیل است اما اگر سطح تراشیده شد بدانید آبکاری استیل انجام شده است
تولیدی حفاظ استیل استنلس 304 و 316

آبکاری استیل چیست  ؟

استیل نوعی فولاد می باشد با اضافه کردن برخی عناصر به آهن آلیاژ هایی با کیفیت بالا به دست می آید در استنلس استیل به دلیل وجود درصد ی نیکل و حدود 11 درصد کروم خواصی بسیار عالی و همچنین مقاومت در برابر خوردگی پیدا می کنند تا در مناطق آلوده , آب و هوای دریایی مقاومت کرده و فرسوده نمی شوند استیل در مکان های مختلف می توان بدون پوشش یا نیازمند به پوشش و روکش داشته باشد قبل از روکش و آبکاری استیل باید سطح فلز را پاکسازی کرد همچنین , برای آبکاری استیل از روش های متفاوتی استفاده می شود از قبیل آبکاری الکترولیتی و آبکاری الکترولس استفاده می شود .

 • پاکسازی فلز استیل قبل از آبکاری
 • روش های آبکاری فلز استیل
 • در آبکاری استیل از چه عناصری استفاده می شود ؟
 • آبکاری لوله آهنی
 • آبکاری روی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *