مقالات مرتبط با فلز

نحوه تعیین استحکام آهن

نحوه تعیین استحکام آهن
نحوه تعیین استحکام آهن

نحوه تعیین استحکام آهن

آهن یکی از پر کاربردترین فلزات بر روی زمین است ؛ شکل خاص آن از همه فلزات بیشتر بوده و در صورت قرار گرفتن در معرض هوا , رطوبت و دمای بالا دچار زنگ زدگی می شود از آهن برای ساخت فولاد و فولادهای آلیاژی , صنعت ساخت و ساز همچنین ساخت پل , دکل برق و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود ؛ افزایش استحکام آهن به دلایل زیادی از جمله افزودنی های آلیاژی , میزان کربن , روش تولید و نوردکاری مرتبط است , نحوه تعیین استحکام آهن از طریق روش های مختلف تعیین می شود . تکنو استیل تولید کننده حفاظ نرده های ضد زنگ با طرح های جدید حفاظ بانکی ، حفاظ نرده بالکن و تراس و…. در خدمت شماست . برای مشاوره و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با :

 • اهمیت تست استحکام آهن و مزایای استحکام دهی آن
 • 4 روش مهم و نحوه تعیین استحکام آهن
 • عوامل مؤثر در استحکام دهی فولاد

طرح های جدید حفاظ بانکی استیل

اهمیت تست استحکام آهن و مزایای استحکام دهی آن

قبل از اینکه به نحوه تعیین استحکام آهن بپردازیم به اهمیت تست مقاومت آهن اشاره می کنیم , آزمایش استحکام آهن به تعیین حداکثر نیرویی که یک قطعه آهن می تواند بدون تغییر شکل و بدون شکستگی تحمل نماید کمک می کند که برای قابل اطمینان و مقرون به صرفه بودن محصول نهایی حائز اهمیت می باشد , تعیین دقیق میزان استحکام این فلز به خصوص در ساخت و ساز ساختمان ها و پل ها که شکست عواقب خطرناکی در پی دارد مهم است .همچنین استحکام فلز نشان می دهد که چقدر ضربه می تواند آن را دفرمه و تغییر شکل دهد در نظر گرفتن این پارامتر برای قطعاتی که تحت ضربه یا برخورد قرار دارند بسیار مهم است .

مزایای استحکام دهی فولاد :

از مهمترین مزایای روش های استحکام دهی فولاد می توان به افزایش طول عمر , بالا بردن مقاومت قطعه , قابلیت شکل پذیری و جوشکاری قطعه , افزایش مقاومت به خوردگی قطعه و چقرمگی مناسب آن اشاره کرد .

4روش مهم ونحوه تعیین استحکام آهن

تست کشش  :

از جمله روش های نحوه تعیین استحکام آهن تست کشش بوده که توسط دستگاه مخصوص صورت میگیرد این دستگاه مجهز به دو فک متحرک و قدرتمند است  , تست کشش میلگرد یک آزمون مکانیکی از نوع مخرب بوده که در آن یک نمونه میلگرد را درون دستگاه کشش تحت بارگذاری قرار می دهند هدف از انجام این آزمایش بررسی خواص مکانیکی تحت تنش های کششی تا نقطه گسیختگی می باشد در پایان آزمایش داده ها را باید بر اساس استانداردهای مرجع تطابق داد تا سطح کیفی میلگرد تعیین شود .

طراحی و ساخت انواع پله استیل

تست تسلیم :

این نیرویی بوده که فلز بدون اینکه دچار تغییر شکل دائمی شود آن را تحمل می کنداین پارامتر به عنوان استحکام ماکزیمم پیش از تغییر شکل پلاستیک گفته می شود مهندسان به کمک استحکام تسلیم  حداکثر باری که قابل اعمال کردن به قطعه می باشد را محاسبه می کنند .

تست سختی بریل :

تست بریل استاندارد سختی فولاد است , بریل به مفهوم فرورفتگی دائمی هر سطح سخت می باشد این آزمایش شامل یک توپ بزرگ و سنگین بوده که به یک سطح نیروی از پیش تعیین شده به فولاد فشار می آورد تا مقاومت آن را آزمایش کند .

تست ضربه پذیری :

این معیار نشان دهنده آن است که فلز قبل از شکست چه میزان می تواند در برابر ضربه های ناگهانی که به آن وارد می شود مقاومت کند  استحکام ضربه ای برای اندازه گیری میزان انرژی که فلز می تواند قبل از شکست یا خراب شدن جذب نماید به کار گرفته می شود در صورتی که در یک پروژه به فلزی نیاز دارید که تحت ضربه قرار دارد و قصد دارید میزان انرژی جذب شده توسط آن را بدانید انجام تست مقاومت را باید انجام دهید .

عوامل مؤثر در استحکام دهی فولاد

 • ابعاد و شکل قطعه
 • زمان نگهداری
 • محیط خنک کننده
 • میزان حرارت
 • ناخالصی های فلزی
 • همگن بودن میکروساخت
 • عناصر آلیاژی
 • اندازه دانه های آستنیت
ساخت و نصب پله استخری در تهران
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *