استنلس استیل

تفاوت استنلس استیل و کربن استیل

تفاوت استنلس استیل و کربن استیل
تفاوت استنلس استیل و کربن استیل

تفاوت استنلس استیل و کربن استیل

وجود کروم در استنلس استیل باعث افزایش استحکام و بالابردن مقاومت و همچنین عدم خوردگی و فرسایش در برابر اکسیژن و رطوبت شده است زیرا فلزات معمولی که حاوی آهن هستند با بر خورد اکسیژن و رطوبت به مرور زمان دچار فرسایش و تغییر رنگ می شوند استنلس استیل به عنوان روکش طراحی شده تا تا فلز را از آسیب های ذکر شده مصون بدارد  در کربن استیل مقادیر زیادی کربن وجود دارد یعنی چیزی حدود 1/2 % که به آن خاصیت قوی و سختتر شدن را می دهد ترکیبات موجود در یک لایه محافظ کرومی تفاوت استنلس استیل و کربن استیل با یکدیگر می باشد . تکنو استیل از شما دعوت میکند جهت کسب اطلاعات بیشتر از تفاوت استنلس استیل و کربن استیل ما را همراهی کنید

 • فولاد کربنی چیست ؟
 • تفاوت استنلس استیل و کربن استیل در چیست ؟
 • انواع فولاد کربنی
 • ویژگی های کربن استیل
درباره استنلس استیل بیشتر بدانید

فولاد کربنی چیست ؟

فولاد کربنی نوعی فولاد با میزان حداکثری کربن 1/2 % در این نوع میزان کروم , مولیبدن , نیکل و….مشخص نشده است , میزان مس حداقل  4 % بوده , و همچنین حداکثر عناصر دیگری مانند منگنز 65/1 % , سیلیکن 6/ % و عنصر مس بیشتر از 6/ % نباشد .

فرق استنلس استیل و کربن استیل  چیست ؟

شکل ظاهری

در وهله اول تفاوت استنلس استیل و کربن استیل در شکل ظاهری آنهاست استنلس استیل ظاهری شفاف و براق اما فولاد معمولی مات می باشد .

عناصر به کار رفته

عناصر به کار رفته در ترکیبات استنلس استیل و کربن استیل با یکدیگر متفاوت است در کربن استیل فلز از پایه آهن وکربن است و میزان کربن بیشتر از عناصر بوده و آلیاژهای دیگری چون , تنگستن , کروم , منگنز نیز به کار رفته است که آن را قویتر و سخت تر کرده است در حالی که استنلس استیل مقدار کربن کمتر بوده و به عنوان آلیاژ اصلی و میزان کربن , منگنز , کبالت و تنگستن مشخص نشده است .

میزان مقاومت و استحکام

در استنلس استیل به دلیل وجود تقریبی 11 در صد کروم بر سطح آن میزان مقاومت و استحکام نیز افزایش یافته اما در لایه کربن استیل مقدار کروم کافی وجود نداشته و در نتیجه مقاومت آن نسبت به استنلس استیل کمتر می باشد .

هزینه

یکی دیگر از تفاوت های استنلس استیل و کربن استیل مسائل اقتصادی است که نوع استنلس استیل به دلیل وجود کروم , منگنز و….قیمت آن از کربن استیل بیشتر می باشد .

انواع فولاد کربنی

فولاد ساده کربنی (کم کربن )

فولاد کم کربن میزان کربن استفاده شده در آن کمتر از 15 درصد بوده و در ساخت لوله های شیاردار و پرچ کاربرد دارند .

فولاد کربنی ( متوسط )

میزان کربن استفاده شده در این نوع 3/ تا 6/ می باشد , فولاد کرنی متوسط در سازه هایی چون , شفت , میل لنگر و فنر استفاده می شود .

فولاد کربنی (پرکربن )

فولاد پر کربن میزان کربن به کار رفته در آن 6/ به بالا می باشد از این نوع در ساخت  وسایلی مانند , اره , آچار و مته استفاده می شود .

ویژگی های کربن استیل

 • از لحاظ قیمت مقرون به صرفه هستند .
 • قابل باز یافت هستند .
 • دارای استحکام و مقاومت بوده از این رو از این محصول در ساخت سلاح های تیغه ای مانند چاقو , شمشیر و…..استفاده می شود .
 • دارای استحکام کششی و انعطاف پذیری
قیمت ورق استیل 304 و 316
راه پله استیل و چوب

نرده استیل بگیر یا نگیر

آنچه که باید درباره کلاسها استنلس استیل در سفارش نرده حفاظ یا راه پله استیل  یا هر نوع سازه دیگر  استیلی بدانید این است که دو دسته اصلی استیل وجود دارد .

 1. استنلس استیل بگیر
 2. استنلس استیل نگیر

هر دو این آلیاژها استنلس هستند اما  در بحث قیمتی استیل های بگیر ارازنتر و از خواص مکانیکی پایینترین  نسبت به استیل نگیر برخوردارند . این بدین دلیل است که استیل بگیر نمیتواند ویژگی ضد زنگ را به خوبی برخوردار باشد  .استیل های استنلس که در تولید و حفاظ استیل استفاده میشوند استیل سری 200 و 300 میباشند و اگر نرده استیل خریداری شده مغناطیسی بود از استیل 420 یا 430  و یا 410 استفاده شده است .  در نتیجه آنچه که حفاط و نرده استیل را از کربن استیل و استیل بگیر متمایز میکند مواردی است همچون :

 • مقاومت بالای نرده های استیل در برابر هر گونه رطوبت
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 • ماندگاری ظاهر براق استنلس استیل نگیر
 • مقاومت به ضربه و قابلیت  تمیزکاری بهینه استنلس استیل نگیر

گالری نمونه کارهای نرده استیل تکنو استیل

بازگشت به لیست

یک نظر در “تفاوت استنلس استیل و کربن استیل

 1. سعید گفت:

  سلام ممنون بابت اطلاعات بسیار کار آمدی که در اختیار ما گذاشتید.سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *