مقالات مرتبط با فلز

علت زنگ آهن چیست ؟

علت زنگ آهن
علت زنگ آهن

علت زنگ آهن چیست ؟

آهن و آلیاژهای آن جزء پر استفاده ترین و رایج ترین فلزات بوده که دارای سطوحی صاف , نقره ای و براق به رنگ خاکستری است اما هنگامی که با هوا و اکسیژن ترکیب شود و یا نیز با آب تماس داشته باشد به رنگ قرمز و یا قهوه ای نمایان می شود و زنگ آهن به وجود می آید فرمول شیمیایی آن Fe203 است ؛ بنابراین علت زنگ زدن آهن تماس آهن با هوا و اکسیژن است در صورتی که در این محیط نمک وجود داشته باشد مثلا آب دریا خوردگی در آن به دلیل واکنش الکتروشیمیایی بیشتر می شود . تکنو استیل تولید کننده حفاظ نرده های استیل با جدیدترین طرح های سازه استیل ضد زنگ در خدمت شماست . جهت  استعلام قیمت با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با :

  • ترکیب چه ماده ای باعث  زنگ  زدن آهن می شود ؟
  • واکنش شیمیایی زنگ زدن آهن چیست ؟
  • چگونه زنگ آهن پاک می شود ؟
  • زنگ آهن مفید است یا مضر ؟
  • زنگ آهن سریع است یا کند ؟

گالری حفاظ نرده استیل

ترکیب چه ماده ای باعث زنگ زدن آهن می شود ؟

علت زنگ اهن این است که , وقتی آهن با اکسیژن و آب تماس پیدا نمود زنگ زدگی رخ می دهد وجود محلول های الکترولیت هم سرعت زنگ زدگی را افزایش می دهد ، هنگامی که فلز خورده می شود الکترولیت به تولید اکسیژن در آند کمک نموده و در ادامه اکسیژن با فلز ترکیب شده و الکترون آزاد می گردد .

واکنش شیمیایی زنگ زدن آهن چیست ؟

زنگ زدن آهن 3O 2 Fe2 است که به دلیل برهم کنش آهن با اکسیژن در حضور آب رخ می دهد :

+ (g ) 2 O + ( q a ) + 2 Fe 4

( aq ) + H 8  + ( S ) 2 H x 3 O 2fe 2    _  (1 )O 2  H (x 2 + 4 (

جدیدترین مدل های درب استیل

چگونه زنگ آهن پاک می شود ؟

امروزه محلول های زیادی بر پایه اسید به ویژه اگزالیک اسید تهیه شده اند که می توانند3O 2Fe را بدون خوردگی از بین ببرند برای حذف زنگ زدگی آهن در منزل می توان جداگانه از سرکه سفید , جوش شیرین , نوشابه و یا گوجه فرنگی استفاده نمود .

نحوه جلوگیری از زنگ زدن آهن

در موارد فوق به علت زنگ آهن اشاره نمودیم اما چگونه می توان از این عمل جلوگیری کرد ؟

استفاده از آلیاژهای ضد زنگ :

در فولاد زنگ نزن 11 درصد کروم استفاده شده است کروم اکسید ایجاد کرده تا عمل غیر فعال سازی را انجام دهد این عمل در روی , آلومینیوم , تیتانیوم و دیگر پلیمرها دیده می شود .

استفاده از روش گالوانیزه کردن :

در این روش پوششی محافظی از روی برای محافظت از آهن یا فولاد استفاده می شود به این دلیل که روی ارزان است از ان استفاده می شود این ماده به خوبی به فولاد چسبیده و از سطح آن محافظت می کند ؛در این روش ,  می توان از روش آبکاری با برق یا استفاده از روی مذاب و غوطه ور کردن اهن در آن استفاده کرد .

محافظت کاتدی :

در این روش با استفاده از بار الکتریکی واکنش های شیمیایی کم می شود و از فلزی که سریع تر از آهن اکسید می گردد و پتانسیل احیای کمتری دارد استفاده می شود به همین علت اهن نقش کاد به خود گرفته و اکسید نمی شود در این زمینه فلز روی بسیار پر استفاده است .

رنگ کردن :

رنگ کردن مانند گالوانیزه کردن مانعی بر روی سطح آهن به وجود می آورد اما با این حال به اندازه دیگر روش ها کارایی ندارد .

زنگ زدن آهن مفید است یا مضر ؟

علت زنگ آهن تماس آن با آب و اکسیژن است ؛ زنگ زدن آهن همیشه یک فرآیند مخرب در صنعت بوده است اما یافته های اخیر محققان حاکی از این است که می توان از اکسید شدن آهن استفاده مفیدی هم کرد محققا با مشاهده نانوذرات آهن با قدرت تفکیک اتمی پرداخته و تبدیل ان به اکسید اهن را مطالعه نمودند اکسید شدن نانو ذرات رد شرایط خاص می تواند نانو ذرات توخالی را ایجاد کند این ساختار استفاده هایی در رهاسازی دارو و تولید کاتالیست دارد .

زنگ زدن آهن سریع است یا کند ؟

زنگ زدن آهن یک واکنش خود به خودی و بسیار کند است که در طولانی مدت صورت میگیرد برای اینکه این روند افزایش یابد نیاز به کاتالیزور است .

تولید و نصب پله استیل ضد زنگ
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *