مقالات مرتبط با فلز

تفاوت استیل و آلومینیوم چیست ؟

تفاوت استیل و آلومینیوم
تفاوت استیل و آلومینیوم

تفاوت استیل و آلومینیوم

استنلس استیل یا فولاد زنگ نزن , آلیاژی از فولاد بوده که اصلی ترین عناصر تشکیل دهنده آن کروم آهن و نیکل می باشد , کمترین درصد جرمی کروم آن 5/10 درصد و حداکثر جرمی کربن آن 2/1 درصد می باشد ؛ استنلس استیل به دلیل ویژگی های خود مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارند , آلومینیوم چگالی کمتری نسبت به دیگر فلزات دارد این عنصر در هنگام قرارگیری در معرض هوا یک لایه اکسید محافظ بر روی خود تشکیل می دهد این عنصر از لحاظ رنگ و توانایی زیاد در انعکاس نور شباهت زیادی به نقره دارد آیا می دانید تفاوت استیل و آلومینیوم چیست ؟ تکنو استیل تولید کننده حفاظ نرده های استیل با انواع حفاظ نرده طرح های جدید در خدمت شماست . اما در خصوص سازه های استیل و تفاوت آن با آلومینیوم  همراه ما باشید با :

  • 8 مورد از مهم ترین تفاوت استیل و آلومینیوم
  • تشخیص آلومینیوم از استیل

طرح های جدید حفاظ نرده استیل

8 مورد از مهم ترین تفاوت استیل و آلومینیوم

تفاوت  از لحاظ میزان مقاومت به زنگ زدگی و سایش :

از اصلی ترین عناصر تشکیل دهنده استیل حدود 11 درصد کروم است با وجود این عنصر و افزایش درصد کروم میزان مقاومت به خوردگی این فولاد افزایش می یابد به علاوه هنگامی که آلومینیوم در موقعیت معرض هوا قرار گیرد با ایجاد یک لایه اکسید می تواند از خودش مقاومت عنصر آلومینیوم غیر نفوذ است با این حال آلیاژ آلومینیوم در محیط های آب شور یا در جونمکی و اسیدی آسیب پذیرند اما فولاد زنگ نزن به ویژه گرید 316 آن در محیط های خورنده اسیدی و کلرایدی مقاومت خوبی داشته و زنگ نمی زند .

تفاوت از لحاظ ترکیب شیمیایی :

از دیگر تفاوت استیل و آلومینیوم ترکیبات شیمیایی این دو است ؛آلومینیوم از در دسته فلزات غیر آهنی بوده و میزان زیادی از ترکیب شیمیایی آن را آلومینیوم تشکیل می دهد اما فولاد زنگ نزن مانند دیگر آلیاژ های آهنی بیشترین درصد عناصر تشکیل دهنده آن آهن است .

تفاوت از لحاظ ظاهر :

آلومینیوم معمولا رنگی خاکستری و بافتی کدر دارد اما استنلس استیل براق و چشم نواز بوده و رنگ آن بیشتر مایل به نقره ای است تا خاکستری .

 تفاوت از لحاظ نحوه تولید :

فولاد تولید شده از سنگ آهن بوده که ترکیبی از آهن , اکسیژن و دیگر مواد معدنی می باشد سنگ آهن با دو فرآیند مختلف مسیر کوره بلند و کوره قوس الکتریکی ساخته می شود ؛ تولید سند معدن آلومینیوم را بوکسید می نامند بوکسید به سه شکل اصلی , گیبسید , بوهمیت و دیاسپور یافت می شود بوکسیب با درجات کیفی متفاوتی از معادن استخراج شده و از آن آلومینیوم تولید می شود مراحل و روش های تولید آلومینیوم در کشور شامل استخراج سنگ معدن بوکسیت از معادن , استحصال آلومینیا از سنگ معدن بوکسیت و فرآیند الکترولیز است .

طراحی و ساخت درب استیل جدید

تفاوت از لحاظ استحکام به وزن :

از جمله تفاوت استیل و آلومینیوم به میزان استحکام این دو مرتبط می شود ؛ آلومینیوم وزنی سبک داشته و حدودا یک سوم وزن استیل است بنابراین میزان استحکام به وزن عنصر آلومینیوم بیشتر از میزان استحکام وزن استیل می باشد.

تفاوت از لحاظ شکل پذیری :

فولاد آلیاژی سخت و مستحکم است اما در مقابل آن آلومینیوم شکل پذیری فوق العاده ای دارد و به شکا قابل توجهی چکش خوارتر از فولاد محسوب می شود شکل پذیری مطلوب آلومینیوم موجب می شود تا تارهای سازنده پیچیده تا تارهای چند ضلعی دقیقی ایجاد کند .

تفاوت از لحاظ قیمت :

قیمت آلومینیوم و استیل بر اساس عرضه و تقاضای جهانی تعیین می گردد اما به طور کل استنلس استیل ارزان تر از آلومینیوم است .

تفاوت از لحاظ رسانای الکتریکی بودن :

آلومینیوم یک هدایتگر قوی الکتریسیته می باشد اما استنلس استیل رسانای پایینی دارد .

تشخیص آلومینیوم از استیل

در بین قطره های شیمیایی قطره هایی وجود دارد که نام آن موریاتیک اسید یا هیدروکلرید اسید می باشد و در زمینه تشخیص آلومینیوم از استیل کاربرد زیادی دارد در حقیقت این مایع به شکل قطعی می تواند به شما بگوید آلیاژی که خریداری کرده اید استیل است یا نه .

ساخت حفاظ بانکی استیل
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *