مقالات مرتبط با فلز

جوش قوس الکتریکی چیست ؟

جوش قوس الکتریکی
جوش قوس الکتریکی

جوش قوس الکتریکی چیست  ؟

حدودا 35 نوع جوشکاری وجود دارد در کل جوشکاری به دو حالت جامد و مایع دسته بندی می شود , در نوع جامد آن قطعه ذوب نمی شود بلکه بین اجزا پیوند متالوژیکی ایجاد می شود همچنین زمان اتصال , دما نباید بیش از اندازه باشد نوعی جوشکاری وجود دارد که جوش قوس الکتریکی نام دارد در این نوع جوشکاری از قوس الکتریکی به عنوان منبع حرارتی استفاده می شود همچنین از مواد پرکننده مانند لحیم گرم و سرد استفاده نمی شود برای ایجاد کردن قوس الکتریکی بین الکترود و ماده پایه , ذوب فلزات در محل جوش استفاده قرار میگیرد جریان می تواند متناوب و یا مستقیم و همچنین الکترودها مصرفی یا بدون مصرفی باشد محوطه جوش نیز توسط گازهای محافظ بخار یا سرباره محافظت می شوند .

  • انواع روش های جوشکاری با قوس الکتریکی
  • انتخاب الکترود مناسب برای جوشکاری
درباره جوشکاری استیل بیشتر بدانید

انواع روش های جوشکاری  قوس الکتریکی

جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار (SMAW )

جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار که جوش برق نیز نام دارد نوعی فرآیند جوشکاری دستس است که از یک میله فلزی پوشش دار با عنوان الکترود برای عبور جریان الکتریکی استفاده می شود این عمل باعث ایجاد قوس الکتریکی بین قطعه و انتهای الکترود کار شده , ابر گازی و روکش مذاب انتهای الکترود را پوشانده و آن را محافظت می کند .

جوش کاری زیر پودری (SAW )

جوش کاری زیر پودری نوع دیگری از جوشکاری با قوس الکتریکی است که دراین فرآیند نوک الکترود داخل پودری از مواد معدنی قرار گرفته و قوس در زیر ان مسیر جوشکاری تشکیل می شود این پودر از ترکیبات اهک , سیلیس , اکسید منگنز , کلسیم فلئورید همچنین با ترکیبات دیگر برای جلوگیری از اکسید شدن انجام می پذیرد و در زمان مذاب شدن پودر خاصیت رسانایی پیدا می کند .و پس از ایجاد جریان برق مابین الکترود و قطعه لایه ای ضخیم ناحیه ذوب را می پوشاند .

جوش کاری با گاز محافظ (GMAW یا MIG/ MAG

جوشکاری با گاز محافظ بدین گونه است که برای برقراری قوس الکتریکی بین سیم جوش و قطعه کار ,حوضچه جوش با گاز یب اثر حفظ می شود این روش نیز به دو شکال اتوماتیک و نیمه اتوماتیک انجام می پذیرد از آلیاژ های قابل جوشکاری در این نوع مس , نیکل , آلیاز های آلومینیوم و فولاد ضد زنگ می باشد .

جوشکاری با گاز محافظ و الکترود تنگدستی (GTAW یا TIG )

این نوع جوشکاری نوعی فرآیند جوشکاری قوسی است که قوس توسط الکترود تندگدستی با حوضچه مذاب ایجاد می شود در این نوع سرباره ای وجود نداشته و الکترود و قطعه با گاز محافظ پر کننده پوشش داده می شود .

انتخاب الکترود مناسب برای جوشکاری

انتخاب الکترود مناسب برای عملیات جوشکاری به دو نوع حالت درز جوش و قطب بستگی دارد به عنوان مثال در درزی V شکل با درزی تا 40 درجه به همراه ضخامت زیاد با قطر 2 میل , مورد مصرف در ردیف اول می باشد ولی استفاده الکترود با قطر بیشتر , کیفیت جوش کم می شود و باید به توجه نمود که قطر الکترود از ضخامت فلز جوشکاری کمتر باشد

نرده کشی استخر

جوشکاری حفاط و نرده استیل

جوش آرگون در رایجترین جوش  قوس الکتریکی میباشد که با پوشش گاز محافظ  و با استفاده از گاز آرگون صورت میگیرد . بدین دلیل به آن جوش آرگون میگویند . کیفیت ظاهری ،مرغوب بودن جوشکاری و ایجاد پیویندی کاملا تضمینی با استفاده از جوشکاری آرگون برای همه جوشکاران  و صنعتگران اثبات شده است . چنانچه قصد سفارش حفاظ و نرده استیل را دارید   و در عین حال از خدمات جوشکاری و نصب راه پله  و سایر پروژه های حفاظ نرده قرار است برخوردار باشید  مجموعه تکنو استیل از مراحله اندازه برداریتا تولید و مونتاژ و نصب راه پله و جوشکاری کلیه نرده های استیل خدمات را با بهترین قیمت ها ارائه میکند .

  • جوشکاری نرده راه پله استیل
  • جوشکاری حفاظ تراس و بالکن
  • جوشکاری نرده کشی های استخر ، خیابان و…

در کنار گزینه های بالا میتوانید کلیه جوشکاری سازه های استیل مد نظر خود را به صورت پروژه محور به تکنو استیل بسپارید . تولیدی تکنو استیل با بیش از 20 سال سابقه در زمینه جوشکاری استیل در خدمت شما خواهد بود

تولید انواع حفاظ استیل استنلس
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *